Domeniul Coroanei Segarcea
In 1884 Guvernul decide infiintarea celor 12 Domenii ale Coroanei, Domeniul de la Segarcea fiind unul din cele 12 domenii pe care Casa Regala a Romaniei le-a avut in administrare in timpul Regelui Carol I. In 2010 Domeniul Coroanei devine furnizor al Casei Regale a Romaniei, in acelasi an noua crama fiind inaugurata dupa un proces lung de reconstruire. Astazi crama detine 277 hectare cu vita de vie aproape integral replantate: exista o singura exceptie si anume cativa butasi de Tamaioasa Roza vechi de un secol care au contribuit la salvarea acestui soi. Structura de astazi a podgoriei este: 60% soiuri rosii, 30% soiuri albe, 10% soiuri aromate, asa cum era odata si plantatia regala.